#

MONROE przypomina o konieczności wymiany amortyzatorów parami

27/09/2018

     Informacja prasowa

Tenneco przypomina profesjonalistom z przemysłu samochodowego o konieczności wymiany amortyzatorów parami

Poniższe procedury prawidłowej wymiany mogą zapobiec wystąpieniu niekorzystnych charakterystyk osiągów pojazdów przedwczesnemu zużyciu komponentów

Wiele rzeczy codziennego użytku wykazuje największą sprawność wtedy, gdy wymieniane są one parami. Tenneco, światowy producent amortyzatorów Monroe® dodaje do tej listy amortyzatory i ostrzega, że wymiana pojedynczego amortyzatora lub kolumny może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych problemów z osiągami i lub niezawodnością pojazdu.

Amortyzatory, tak jak inne układy i komponenty pojazdu – wykonujące średnio 2,800 cykli pracy na kilometr – zużywają się wraz z upływem czasu. Ważne jest, by przy wymianie zużytego lub uszkodzonego amortyzatora, wymienić jego odpowiednik po drugiej stronie pojazdu w celu utrzymania zgodności osiągów i zapobieżenia przedwczesnemu zużyciu.

„Amortyzatory mają bezpośredni wpływ na kilka kluczowych aspektów osiągów pojazdu takich jak droga hamowania, sterowalność, zdolność manewrowa i przyczepność opon do powierzchni drogi”, mówi Oscar Oskarsson, dyrektor ds. szkolenia w dziale części zamiennych Tenneco EMEA. „Wymiana tylko pojedynczego zużytego lub uszkodzonego amortyzatora może mieć negatywny wpływ na te charakterystyki. Kluczowe znaczenia ma wymóg, by wykonawcy usług samochodowych zawsze wymieniali obydwa amortyzatory na pojedynczej osi w celu zapewnienia bezpiecznej i komfortowej jazdy dla swoich klientów”.

Ponieważ nowy amortyzator nie doświadczył wewnętrznego zużycia, dopasowanie go w parze ze starym amortyzatorem może wywołać nierównomierne charakterystyki tłumienia drgań i spowodować, że nowy amortyzator zużyje się dużo szybciej niż jest to spodziewane, gdyż będzie on musiał pracować więcej w celu skompensowania zużycia starszego amortyzatora. W niektórych krajach różnica ta może być wystarczającym powodem by uniemożliwić pojazdowi przejście kontroli technicznych.

Zużyte i uszkodzone amortyzatory mogą mieć znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo kierowcy, gdyż powodują one skoki i kołysanie się pojazdów oraz zwiększają drogę hamowania. Te i inne problemy mogą okazać się niebezpieczne na drodze. Z tego powodu, Tenneco i Monroe zalecają, by wykonawcy usług samochodowych sprawdzali amortyzatory pod kątem zużycia i uszkodzenia co 20 000 km oraz zawsze podczas okresowej kontroli pojazdu. Podczas przeprowadzania kontroli pojazdu. Serwisanci powinni wypatrywać najczęstszych śladów zużycia lub uszkodzenia amortyzatorów i kolumn, uszkodzonych przegubów kulowych układu kierowniczego i zawieszenia, słabej sterowalności, wycieków płynu z obudowy amortyzatora lub kolumny, „wgłębionego” lub nierównego zużycia opon, nadmiernego „skakania” pojazdu oraz pochylania się i kołysania podczas zmiany pasa jazdy.

Tenneco wspomaga swój zakres produktów marki Monroe poprzez kompleksowe szkolenia i informacje diagnostyczne o pojazdach dostępne na platformach pomocy technicznej takich jak Zaawansowany Cyfrowy System Informacji dla Techników (TADIS), który zawiera tysiące pomocnych plików przeznaczonych dla techników, instalatorów i innych specjalistów z rynku części zamiennych. Aby uzyskać dostęp do TADIS i innych zasobów odwiedź stronę www.training.tenneco.com lub www.monroe.com. Niezależni specjaliści w zakresie rynku części zamiennych mają również dostęp do materiałów reklamowych i promocyjnych dla punktów sprzedaży oraz do bogato ilustrowanych katalogów produktów, które można znaleźć online pod adresem www.monroecatalogue.eu.

###

O Tenneco

Tenneco to globalna firma produkcyjna o obrotach wynoszących 9,3 miliardów USD, z siedzibą w Lake Forest, w stanie Illinois. Tenneco zatrudnia około 32000 pracowników na całym świecie. Tenneco jest jednym z największych na świecie projektantów, producentów i sprzedawców produktów i systemów w zakresie osiągów jezdnych i ochrony powietrza dla rynku części oryginalnych i części zamiennych do samochodów i pojazdów komercyjnych. Głównymi markami firmy Tenneco są Monroe®, Walker®, XNOx® i Clevite® Elastomer.
www.tenneco.com