#

Informacje techniczne CONTITECH

22/01/2016

TechnicalNews

  Nr. 52 • 01/2016
 

 

Specjalne etykiety na specjalne właściwości

Niektóre z pasków wielorowkowych ContiTech Power Transmission Group posiadają dodatkowe oznaczenie "EXTRA". Firma używa go do określenia produktów o specjalnych właściwościach technicznych, co pozwala na uniknięcie pomyłek mogącymi grozić poważnymi konsekwencjami.

Dla klienta "EXTRA" oznacza aplikację, która wymaga zastosowania paska ze specjalnymi właściwościami. W tym przypadku nie mogą być stosowane konwencjonalne paski wielorowkowe. Przykład: "6PK1020 EXTRA". Jednak "EXTRA" nie wskazuje, jakie są te dodatkowe właściwości paska. "Ponieważ tego typu paski są specjalnie dopasowywane do danego napędu pasowego, mogą być one całkowicie różne od siebie," wyjaśnia Jens Heitkemper z Działu Obsługi Technicznej. Na przykład pasek może mieć aramidowe włókna kordu lub dodatkowe pokrycie tkaniną. Także specjalne wersje pasków dla zastosowań start-stop są oznaczone jako "EXTRA".

Jeśli zamiast zalecanego paska "EXTRA" zostanie zastosowany pasek standardowy, może to prowadzić do różnego rodzaju problemów, w zależności od rodzaju napędu pasowego. Są to m.in. zwiększone zużycie paska i generowanie hałasu, ale także - w najgorszym przypadku - uszkodzenie paska. "Klienci powinni więc zawsze sprawdzić nasze zalecenia w zakresie doboru paska, w uznanych katalogach takich jak TecDoc, przed jego montażem."